>> Bis dat quī citō dat - Dvakrát dává, kdo rychle dává <<

František Ferdinand d´Este

14. prosince 2006 v 18:29 | já |  škola
stručné shrnutí Frantíkova života...

František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria
arcivévoda Rakouský - Este
(18.12.1863 - 28.6.1914)
dynastie habsbursko-lotrinská
RODINA:
Karel Ludvík Habsburg - Lothringen
(1833 - 1896)
otec Františka Ferdinanda, arcivévoda
narodil se 30.července 1833 ve Vídni
Karel Ludvík neměl zvláštní ambice pro politiku ani vojenské řemeslo, ale ani jeho neminula vojenská dráha jako ostatní arcivévody. V průběhu let dosáhl hodnosti generála jezdectva. Rád v zastoupení císaře reprezentoval trůn např. při otevírání expozic Světové výstavy ve Vídní 1873 či při Jubilejní výstavě v Praze 1891, čímž si časem vysloužil přezdívku ,,výstavní arcivévoda", ,,Ausstellungserzherzog" .Po tragické smrti korunního prince Rudolfa stal novým následníkem trůnu. V březnu 1896 Karel Ludvík při své cestě v Palestině doplatil na projev své nábožnosti: napil se vody posvátného Jordánu a přivodil si vážnou infekci tyfu, na který za dva měsíce po návratu zemřel.
zajímavosti: mladší bratr císaře Františka Josefa, ze čtyř sourozenců třetí v pořadí
Marie Annunciata
(1844-1871)
matka Františka Ferdinanda, arcivévodkyně,dcera krále Obojí Sicílie Ferdinanda II. Druhá ze tří manželek arcivévody Karla Ludvíka (první jeho žena, dcera saského krále, Markéta, zemřela, manželství zůstalo bezdětné) Sňatek uzavřela v devatenácti letech.
18.prosince 1863 přišlo na svět první dítě. Dostalo jméno po pradědečkovi, rakouském císaři Františkovi, druhé po matčině otci, Ferdinandovi a třetí po otci. Chlapeček ,,Franci" byl povážlivě slabý a panovaly obavy, zda přežije. Marie Annunciata brzy otěhotněla znovu. Na jaře 1865 porodila druhého chlapce. Při křtu dostal jméno Otto František Josef (budoucí otec posledního císaře Karla I.). V roce 1868 přišel na svět třetí syn Ferdinand Karel Ludvík a v roce 1870 dcera Markéta Žofie.
S každým přírůstkem ubývalo Annunciatě sil. Bodavý kašel, bledost a vyhublost prozrazovaly diagnózu - tuberkulózu. Naposledy vydechla 4.května 1871 v pouhých 28 letech.
DŮLEŽITÁ DATA:
24. dubna 1882 císař povýšil mladého arcivévodu na nadporučíka
1883 - přeřazen od pěchoty k jezdectvu (nastoupil k pluku v Ennsu)
24. října 1885 byl povýšen do hodnosti rytmistra
1. března 1887 se arcivévoda František Ferdinand stává majitelem Konopiště (panství sloužilo hospodářským účelům a sám zámek byl velice zanedbán)
25. října 1888 povýšil císař Františka Ferdinanda do hodnosti majora a přeřadil jej k českému pěšímu pluku
František Ferdinand se ubytoval na Pražském hradě. Se svým bratrancem, korunním princem Rudolfem, si dopisoval a stýkal se s ním, ten ale dne
30. ledna 1889 na loveckém zámečku Mayerling zastřelil nejdříve baronesu Mary Vetserovou, pak sebe
26.října 1889 byl František Ferdinand povýšen na podplukovníka
Služba v Praze zanechala ještě jednu stopu v podobě syna s dvacetiletou prodavačkou Marií Hahnovou.
26.dubna 1890 - císařem povýšen na plukovníka a převelen do města Ödenburg/Šoproň v Uhrách
(v Šoproni k svému úžasu a rozhořčení zjistil, že u pluku převládá maďarština)
CESTA KOLEM SVĚTA:
(1892 - 1893)
(na přímluvu císařovny Alžběty František Josef cestu povolil)
Ještě před odjezdem na cestu kolem světa povýšil císař 25.října 1892 Františka Ferdinanda do hodnosti generálmajora. 15. prosince 1892 ve 2 hodiny odpoledne (za Zachovej nám hospodine Radeckého pochodu) odplouvá křižník Císařovna Alžběta z Terstu.
Loď Jeho Veličenstva chráněný (klounový) křižník Císařovna Alžběta:
výtlak: 4064 tun; délka: 104m; šířka: 15m; dva motory s výkonem 9000 koňských sil; max. rychlost 19,7 námořní míle/hod; výzbroj: dva kanóny ráže 240mm, šest kanónů ráže 150mm (systém Škoda) a šest torpéd; posádka: 450 mužů
spuštěna na vodu roku 1890 ve válečném přístavu Pula, potopena 2.11.1914 v čínském moři
František Ferdinand za čtrnáct měsíců svého putování kolem světa urazil 70 000 km. Žádný den tohoto velkého putování nezůstal bez zápisu v arcivévodově deníku.
Dne 2.8.1892 dorazila císařovna Alžběta do přístavu Nagasaki. 18. srpen, den narozenin císaře Františka Josefa, posádka Císařovny Alžběty patřičně oslavila.
Kapitoly deníku věnované Kanadě a USA obsahují nejvíce kritiky z celého arcivévodova obsáhlého deníku a cestopisu. Vytýká zde Americe a Američanům ,,tanec kolem zlatého telete v podobě dolaru" - nelíbí se mu celý americký životní styl "při kterém jde jen o výdělek, o rychlé získání peněz. Co nenese výnos, veřejná zařízení a pod.,většinou odpadá..., všechno spěchá za obchody, nejsou vidět žádné veselé obličeje, přátelé se míjejí, aniž by se srdečně pozdravili, protože by to pro ně znamenalo ztrátu času."
Ze své cesty kolem zeměkoule si František Ferdinand přivezl mnoho vycpaných zvířat, trofejí, zbraní, přírodnin a 2.000 fotografií. Řadu exponátů můžete vidět i dnes v muzeu Františka Ferdinanda na zámku Artstetten v Dolním Rakousku.
ZÁVĚR:
František Ferdinand nevešel do historie činy, ale smrtí. Sarajevský atentát, při kterém přišel i se svou manželkou o život, se stal záminkou k rozpoutání první světové války, nejhroznější války, jakou lidstvo do té doby poznalo.
ORÁZKY:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Madria Madria | Web | 14. prosince 2006 v 19:48 | Reagovat

Zajímavé, opravdu . A náhodou tady tebto pán má pravnučku, která chce vrátit Konopiště.

2 Lenička plenička Lenička plenička | E-mail | 26. června 2007 v 8:17 | Reagovat

fakt hukot.

MOJE VÍRA JE VÁM NAKLONĚNA!

3 pacicka pacicka | E-mail | 15. července 2007 v 19:12 | Reagovat

Na zámku Mayerling se dne 31. ledna 1889 zastřelil korunní princ Rudolf,nikoliv František Ferdinand d Este.

4 anna anna | 30. ledna 2009 v 21:34 | Reagovat

Hele ten Habsburg nahoře není Franz Ferdinand ale jeho strýc Franišek Josef

5 lucii lucii | 27. února 2009 v 17:18 | Reagovat

Není to František Josef..je to nejspis jeho otec..nebo druhou moznosti je Ferdinand V.  z Este, od ktereho podedil FF majetek a pridomek ke jmenu.

6 aaa aaa | 27. února 2009 v 17:31 | Reagovat

presne tak - je to otec Frantiska Ferdinanda - arcivévoda Karel Ludvík

7 JAn zizka JAn zizka | E-mail | 10. května 2009 v 10:23 | Reagovat

sem napiste komentar a ne naky kravin.y..... jinac je to fakt pekna stranka ale on ma pravnucku ale nevysoudila to nebo jo????

8 Zuza Zuza | Web | 25. května 2009 v 19:29 | Reagovat

Ten první obrázek nebude on... :D

Moc pěkně udělané, zajímavý Habsburk, já je mám ňák ráda :D. Jinak jsem byla v sobotu na Konopišti a bylo to tam moc hezký, Ferda d'Este tam byl taky.... xD Taková rekonstrukce =)

9 yqtiod yqtiod | E-mail | Web | 10. června 2009 v 7:06 | Reagovat

9vVkzT  <a href="http://qoimiimyxevd.com/">qoimiimyxevd</a>, [url=http://ixrjyfcwhlsg.com/]ixrjyfcwhlsg[/url], [link=http://asjzayddrpbs.com/]asjzayddrpbs[/link], http://qdmhmoezwsoc.com/

10 Pedro Sanchez Pedro Sanchez | 28. prosince 2009 v 10:18 | Reagovat

[1]: Potomci Františka Ferdinanda neměli právo být stát se nástupci na trůně, tohoto práva se FF vzdal, aby si mohl vzít za manželku hraběnku Žofii Chotkovou. Děti tak NEBYLY Habsburky, neměli jejich práva, ale knížata z Hohenbergu. Po první světové válce se však jistý (později) komunistický poslanec rozhodl, že by nebylo špatné sebrat jim všechen majetek (to komunistům vždycky šlo) a vymyslel zákon, kterým z těch sirotků zase Habsburky udělal. Nálada v národě mu nahrávala.... Takže jsme je okradli a pokud se potomci o majetek hlásí, je to zcela podle práva. Zámek by si neodnesli, nezavřeli ho pro sebe (co by z toho asi měli?) a určitě by se starali o budovu i o park, který je v žalostném stavu. Tak jak to činí třeba v Rakousku. Doporučuji navštívit Artstetten. Ale ono je pohodlnější ho nechat jakžtakž přežívat, v parku občas odtáhnout popadané stromy a mít pocit, že "je to tak nějak naše". Ach jo, ta naše povaha česká....

11 jůůj jůůj | 27. května 2010 v 13:33 | Reagovat

fj

12 Jitka Jitka | 10. února 2011 v 10:51 | Reagovat

Ano, jeho děti nárok na trůn neměli, ale na majetek snad nárok mají. Jinak ono se Ferdinanda v okolí Konopiště lidem moc dobře nežilo. Ferdinand nechal zrušit 2 vesnice, protože mu vadily a hermeticky uzavíral okolí zámku. Do parků a lesů nikdo nesměl, dokonce se postaral o to, aby lidé nemohli uživat ani obecní cesty vedoucí jeho pozemky. A když, tak za sejití z cesty se tvrdě pokutovalo. Ferdinand byl lakomec a jeho žena taky. Jejich služebnictvo patřilo k chudině a bylo tvrdě kontrolováno. I když příběh jejich lásky je dojemný. Zámek na Konopišti se mu líbil i krajina, ale čechy a češtinu moc neuznával, na zámku se hovořilo německy, evidence a účty se vedly pouze v němčině. Ale nebýt jeho péče o zámek a parky, možná by z Konopiště byla dnes ruina.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama